Agresja i autoagresja...


Praca z osobami z niepełnosprawnością intelektualną wymaga od personelu dużego doświadczenia w opiece nad nimi. Szczególnie ważna jest teoria naukowa prowadząca do zrozumienia źródła zachowań charakterystycznych dla naszych podopiecznych. Wśród wachlarza zachowań, które są manifestacją przeżywanych emocji znajdują się zachowania agresywne i autoagresja.
Spośród wielu dostępnych możliwości zdobycia wiedzy na temat zachowań agresywnych niezwykle trudno odnaleźć takie, które wnoszą praktyczne sposoby radzenia sobie z agresją podopiecznych. Jeszcze trudniej znaleźć kompetentnego nauczyciela, praktyka pracującego z osobami niepełnosprawnymi, który uczy umiejętności radzenia sobie z agresywnie zachowującą się osobą stawiając na pierwszym miejscu zasadę poszanowania jej praw.
Stowarzyszenie Znaczny Stopień Integracji z Krakowa ma w ofercie takie szkolenie pod nazwą "Agresja i autoagresja osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi". Skorzystaliśmy z takiej możliwości i zorganizowaliśmy u siebie w dniu 19-20 sierpnia 2010 roku warsztat grupowy. Z definicji miał on dostarczyć niezbędnej wiedzy i umiejętności potrzebnych dla diagnozowania przyczyn zachowań agresywnych i auto-agresywnych u osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz dostarczyć wskazówek do pracy terapeutycznej nad ich redukcją.


Merytoryczny zakres szkolenia obejmował następujące zagadnienia:


1)

Agresja i Autoagresja - definicja, przyczyny, rodzaje.

2)

Zasady postępowania w przypadku ataku agresji: etapy sytuacji kryzysowej, techniki deeskalacyjne, strategie redukujące ryzyko zachowań agresywnych.

3)

Pozycje ciała, które są pomocne podczas ataku agresji.

4)

Formy relacji "z", "przeciwko", "razem" z osobą
agresywną/autoagresywną.

5)

Praca i formy zajęć w celu przeciwdziałania agresji i autoagresji.

6)

Eliminacja zachowań trudnych: prewencja, specjalistyczne pomoce materialne, analiza funkcjonalna, jak przejmować kontrolę.

7)

Stosowanie przymusu bezpośredniego zgodnie z wytycznymi rozporządzeń MZiOS.

8)

Ujednolicenie sposobu pracy z osobami agresywnymi/autoagresywnymi: konsekwencja, sposób karania i nagradzania.

Treść szkolenia miała swoje odzwierciedlenie w procedurach postępowania w ośrodkach wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i chorych psychicznie w krajach Europy Zachodniej. Tam też sytuacja prawna tych osób i powszechna zgoda na konieczność przygotowania się do tego jakże trudnego zakresu obowiązków personelu stanowi dla nas wzór, który chętnie naśladowaliśmy.